neděle 31. července 2011

Letní snůška a její záludnosti.

S konec června začíná snůšková pauza.

Tou dobou dokvétají lípy.  A plně kvete jedlí kaštan. Pomalu začíná snůšková pauza a tak včelky hledají každý možný zdroj sladiny. Není divu ,že si nalezli i sladinu na malinách. Později ji nacházejí i na jiných dozrávajících nebo již přezrálých plodech. Včetně mirabelek,  blumek ,švestek, hrušek atd. . Je to vítaný zdroj sladiny, tolik potřebný k doplnění zásob a k výchově další generaci včel.

Pozor při pozorování včel na plodech , nejen že jich bude i v okolí hodně ,ale přítomnost v tuto dobu bude navýšena vosami. Jak bude plynout čas tak zde přibude i nebezpečný predátor včel – Sršeň .

 

SRŠEŇ - Naštěstí u nás se ještě stále nenacházejí nebezpečný sršen mandarínský (Vespa mandarinia). Tento sršen má tolik jedu ,že zabije i oslabeného člověka. Na jeho bodnutí ročně zemře v Japonsku asi 70 lidí.

Ti to největší vosy dosahující až 40mm délky, denně nalítají až 60km. Proč jsou vlastně nebezpeční sršni pro včely? Naše domácí sršeň obecná ,neohrožuje super organismus jakým je včelstvo. Odnáší maximálně několik jedinců včel, a to jen tolik kolik spotřebuje. Za to sršeň mandarínská dokáže za několik minut a za pomocí jen několika desítek svých sourozenců vyvraždit celé včelstvo, našich evropských včel. Mrtvé včelky nechají na zemi a jejich hlavní zájem se soustředí na plásty. Na nich jsou nevylíhlé včelí larvy,které jsou kalorickou a výživnou bombou pro sršní larvy.

Bránit se umí jen japonská domácí včela. Tato včela má vynikající bojový postup pro jejích zastavení. Musíme si představit velkou sršen jako Goliáše se silným chitinovým krunýřem, který je vůči malé včeličce a jejímu žihadlu naprosto imunní. Včelka je jako malí David s prakem, ale její síla není v žihadle, Její síla je v počtu a v teple.  Boj je veden v nalákáni do úlu,kde početnost je na straně včel, než když evropské včely vyletují na sršně ven. Sršen je vlákána do úlu ,pokud možno ještě předtím než vyšle feromony ,které přivolají další Goliáše.  Včely vyčkají až se sršen vrhne na jednu včelu ,která se obětuje, v tu chvílí se desítky až tisíce včel vrhne na sršen a úplně ji obalí. během několika vteřin se v chumáči začne vytvářet velké teplo včelami. Včelí topí svými těly , jen proto aby se sršeň doslova uvařila ve středu včel.

Taková strategie je obdivuhodná. Jen doufejme ,že se ten to nebezpečný predátor k nám dlouho nedostane.

Maliny

24,07,2011 04524,07,2011 04824,07,2011 05024,07,2011 05624,07,2011 057

Jedlý kaštan

Trubec kamoš a čmeláci 126Trubec kamoš a čmeláci 139Trubec kamoš a čmeláci 145Trubec kamoš a čmeláci 147Trubec kamoš a čmeláci 129Trubec kamoš a čmeláci 15124,07,2011 217

Žádné komentáře:

Okomentovat