pátek 27. července 2012

Včeličky u přítele Knola a přítele Maříka.

Na konci června jsme navštívili včelaře na jejich stanovištich.

Návštěvy u přítele Knola.

Koncem června jsme navštívili přítele Knola. Je to včelař, který je ještě dnes ikonou včelaření na choceňsku. Jako jeden z prvních začínal na rámkové míře 39x17. Kterou i dnes používá mnoho včelařů, jako například přítel včelař Volejník, který ve včelařství publikoval své včelaření a také svůj zvedák na nástavky. Od přítele Knola se dá i dnes co učit. jeho výnosy jsou impozantní a předčí i naše. Nyní se zajímá o mírnost,kterou potřebuje pro přesun včel domů. Okolo jeho budoucího stanoviště jsou paneláky a bodavost s rojivosti by mohlo znamenat nepřekonatelný problém.

Na lesní včelnici přítele Knola jsme přijeli zrovna při výměně matek. Nafotili jsme jeho jednoduché včelaření a děkujeme za pozvání.

Několik fotek z jeho stanoviště:

Čepované nástavky. Čepy zajištuji kvalitu spoje po mnoho let.

navštěva u přítele knola a Maříka 009navštěva u přítele knola a Maříka 018

Dna.

navštěva u přítele knola a Maříka 013navštěva u přítele knola a Maříka 008

Uteplívky stůpků. a zajímavý strůpek ,který lze využít i jako mezi dno s letákem, jednoduché, ale praktické.

navštěva u přítele knola a Maříka 011navštěva u přítele knola a Maříka 010navštěva u přítele knola a Maříka 019navštěva u přítele knola a Maříka 083

Pohled na stanoviště dnes již jen se dvěma úly v minulosti desítkami těchto úlů. Přítel Knol a jeho milující manželka, která ho vždy podporovala a navíc pomáhala v chovu matek.

navštěva u přítele knola a Maříka 025navštěva u přítele knola a Maříka 027navštěva u přítele knola a Maříka 028

Záznamy o včelstvech, jsou hlavní podmínkou pro porozumění chování včelstva.

navštěva u přítele knola a Maříka 041navštěva u přítele knola a Maříka 050navštěva u přítele knola a Maříka 062

Přidání matky do včelstva. hlavní zásadou je nepřidávat matku s doprovodem včel. také foto kozlíku, místa kam se dá odložit plást i celý nástavek.

navštěva u přítele knola a Maříka 065navštěva u přítele knola a Maříka 073navštěva u přítele knola a Maříka 076navštěva u přítele knola a Maříka 093navštěva u přítele knola a Maříka 101

Neshledanou a děkujeme Pane včelaři Knole.

 

Návštěva u přítele Maříka.

Již jsme odcházeli od přítele Knola, když jsme po lesní pěšince zaznamenali postavu. Není to snad náhodou přítel Mařík, odpověď byla souhlasná.  “Ano jistě, on tam má své včeličky.” Bylo nám to divné vždyť dal již byl plot a solární elektrárna. Přítel Knol nám vysvětlil cestu a my se vydali potopách přítele Maříka. Strastiplná cesta se nám vyplatila, konečně jsme v naší ZO objevili někoho kdo má úly typu Optimál, tedy úly přítele Čermáka.

Diskutovali jsme o zajímavostech včelaření v těchto úlech o rámkové míře 42x17. A samozřejmě nám ukázal i jeho včelařské zázemí.

Několik fotek z jeho stanoviště:

navštěva u přítele knola a Maříka 102navštěva u přítele knola a Maříka 103navštěva u přítele knola a Maříka 117navštěva u přítele knola a Maříka 119navštěva u přítele knola a Maříka 120navštěva u přítele knola a Maříka 124navštěva u přítele knola a Maříka 135navštěva u přítele knola a Maříka 141navštěva u přítele knola a Maříka 142

Povídalo by se, dlouho. Vždy je zajímavé téma, ale práce je potřeba udělat. Rozloučili jsme se s přítelem Maříkem a vydali jsme se na naší včelnici, plní dojmu s milého setkáni s přáteli včelaři.

Žádné komentáře:

Okomentovat