pátek 4. ledna 2013

Pokračujeme s uteplením.

Stále jsme to nevzdali a zkoušíme uteplené úly přítele ing.Smělého.

Čas pokročil, a přinášíme nové informace, jak pokračujeme v jeho zkoušení. Postupným přidáváním nástavků, jsme oddělek postupně rozšířili na tři nástavky.

Úl přítele Smělého u nás obsahuje 10 rámků na nástavek. Nejspodnější nástavek byl vyroben dle Smělého, další dva nástavky jsou vyrobeny z extrudovaného polystyrénu, tato změna byla kvůli menší pracnosti výroby, nedostatku času a samozřejmě nižší ceny. Nástavky tak dostačují pro další zkoušení tohoto úlu. Úl byl doplněn soušemi a 14 mezistěnami na počet 29 rámků. Rámky byli plně postaveny a buď zakladeny nebo zaplněny medem.

První vytáčeni. Vytočily jsme jen plně zavíčkované plásty. A samozřejmě bez plodu. Medu v úle zůstalo dost, ale částečně obsahoval plod a tak jsme odtočily při prvním vytáčení jen 14,5kg medu.

Druhé vytáčení. Nastal stejný problém z nedostatek místa způsobil za plodováni každého volného místa. Vytočilo se asi 19,5kg a zbytek se rozdělil do oddělků, jako krmivo a posílení plodem.

Úl byl rozebrán, vytočen a zase zpět osazen jen malým oddělkem na třech plástech a doplněn plásty na počet 8ks. Byli doplněny zásoby a byl zazimován.

Jistě jste si již spočítali kolik je celkový vynos medu. Nezapomeňme na postavené mezistěny a na med, který zůstal v plástech, díky kterým jsme vytvořili několik oddělků.

Závěr: je jasné, že takový úl ,který je plně uteplený musí ho být možno rozšířit na víc, jak tři nástavky. Dnes již také víme, že uteplený úl musí mít správné dno, které má také mít možnost vložení uteplívky místo stavební uzávěry. Další pokusy s tím to úlem, jsou zajímavé, ale mají-li být korektní museli bychom zazimovat a provést jarní rozvoj podle ing. Smělého, ale na to nemáme již takovou trpělivost.

Ten to úl je vhodný pro vytvoření 2-3 násobku medu než ve starých úlech, ale za 2-3 nasobek času na jeho ošetřování. Je jasné, že rozdíl je tedy v krmení cukrem. Počítáme-li výsledek na zkrmený cukr je jasné, že finanční náklady na provoz toho to úlu jsou malé. Vynos je opačný, je vyšší ,ale je vykoupen prací. Pokud jsme včelaři ze záliby, vyplatí se nám ten to úl zkusit.

Fotky úlu. Úl ing. Smělého je zcela vpravo.

Včelí matky a ulice 044

Fotky nástavku plného medu

sklo auto 054sklo auto 066sklo auto 067sklo auto 069

Spodní nástavek obsahuje věnce medu, které jsou dobře patrné i na fotce. Pro názornost fotka plodu s medem.

sklo auto 070sklo auto 071

Med na vice méně panenských plástech.

sklo auto 072sklo auto 074sklo auto 076sklo auto 075

Přejeme mnoho zdaru při zkoušení jistě zajímavě řešeného úlu od přítele ing.Smělého.

Žádné komentáře:

Okomentovat