sobota 23. dubna 2016

Mini úlky - Velká jarní prohlídka.

Jarní prohlídka je jasný ukazatelem v jakém stavu je dané včelstvo.

Včelaření v Mini úlcích, má své těžkosti ,ale i radosti. Radosti se ukázaly při jarní prohlídce, když můžeme konstatovat , že všechny včelstvíčka vy zimovala v pořádku. Velikosti včelstvíček přezimovaných v mini úlcích je rozdílný a závislý na velikosti zazimovaného včelstvičk(tedy na početnosti včel v ulku.
Prohlídka byla provedena minulý týden v neděli 17.4.2016.
 Nejslabší včelstvíčka byla zimovaná na 11 mini rámcích(19,5 x 24 -poloviční rámková míra Adamec), nejsilnější na 23mini rámcích. Slabší včelstva vy zimovala standardně, a počet včel je asi 2/3 počtu včelstev z porovnáním početnosti koncem září. Silnější z hrubá ve stejné síle.
Problémem není již uteplení, ani velikost včelstvička. Neboť včelstva byla po celou zimu venku, i ta nejmenší.(zimovali jsme i záložní matky jen na 4 mini rámcích - a vše v pořádku), ale problémem jsou zásoby. u silnějších včelstev, se musí daleko vice doplňovat zásoby. Což jsem tu to zimu provedli.
Nejvýhodnější velikost je cca 3 nástavky o počtu 6 mini rámku na nástavek. Kdy včelstva výborně vy zimovaly. A početnost včelstvčka byla postejná o proti zimovaní, na konci září.

Pro zvídavé včelaře jsme rozfotily s přítelem Jílkem jeden mini úlek, Který zimoval na 4 mini nástavcích.
ve dvou nejvrchnějších nástavcích byl plod na všech rámcích s malými věnci medu nad nimi. |Nejspodnější nástavek byl polo prázdný s plasty pylu. V druhé od spodu byl také plod, na středu nástavku. Po jarní kontrole a po rozebrání ulku , jsme zase ulek složily a dodaly nástavek s rozestavěnými mezistěnami, podali jsme malou dávku cukerného roztoku(cca 250gramu cukru).
včelstvičko uzavřely.

Již je se pustit o chovu matek.

Rozfocený mini ul.

Čtvrtý nejvyšší nástavek.


 
Třetí nástavek.
 

 
 
Druhy nástavek.
 

 
Celkový pohled na mini úlek a centrální pohled na část mini úlů.
 

 
Přejeme příjemné chvíle u včel.Žádné komentáře:

Okomentovat