úterý 4. ledna 2022

Nové 3D tištěné dno - K. Kirsch.

T.D. Selley popsal velice pečlivě život včel v dutině stromu, a na základě jeho práce se mnoho včelařů pokusilo upravit a stále upravuje konstrukci svých úlů. - Thomas Dyer Seeley - Wikipedie, otevřená encyklopedie (wikipedia.org)

Mám nyní trošku času číst a tak pročítám i cizojazyčné stránky a snažím se vyzkoušet nove konstrukce v jednotlivých částech úlu. Přečetl jsem a prohlédl jsem mnoho od výše zmíněného včelaře výzkumníka Seelyho, a  jeho nadšených následovníku. Objevil jsem zajímavou konstrukci dna, které vymyslel a vyrobil včelař Konstatin Kirsch, na základě rozhovorů s jeho přítelem Bernhardem Heuvelem.

Konstrukce úlu byla navržena podle nejnovějších poznatku Seelyho, aby vyhovovala včelkám, nedocházelo k průniku větrů do úlu, ale aby dno bylo co nejvzdušnější. Samozřejmostí je varroa síto a varroa diagnostická zásuvka.

Nahlédnout můžete do kratinké publikace o správném větraní a jeho umístění... Stockluft.pdf (immenfreunde.de)

Rozdílná  konstrukce o proti standardním dnům by měla více vyhovovat včelkám. Neboť se mohou velice dobře podvěsit do podmetu, bez ochlazení a mohou velice dobře střežit česno. Taktéž dno díky této konstrukci je uvnitř teplejší a méně náchylné na komínový efekt ochlazení.

První obrázek je průřez dutinou - T.D.Seeley



Druhy obrázek je průřez novým dnem a nasazeným nástavkem.



V nejbližší době se nám snad poštěstí dát dno včelkám  a odzkoušet ho již letos, a to již za zimních měsíců. Nynější dno je jen zkušební, a již na základě tisku a montáže, máme nové poznatky, pro další vývoj.

3D tisk a info.

Protože je nyní pro mne jediná možná výroby za pomocí 3D tisku, využil jsem ho. Byla použita 3D tiskárna Průša i3 Mk3S. Na nakresleni dílu byl využit Tinkercad. Použil jsem kvůli ekologii a cenové dostupnosti materiálu PLA. Rychlost byla použita 0,2 draft a výplň je nejčastěji 15%. Jednotlivé díly byly navrženy, aby vyhovovaly velikosti tiskárny a kvůli pevnosti je dno smontováno z dílu , které drží za pomocí rybinového spoje a jádro konstrukce je sendvičově spojeno. Síto je nerez a podložka je polykarbonát síly 4 mm. Na základě poznatku Seelyho byl navržen sklon , který nejlépe vyhovuje přistávajícím dělnicím.

Celkový pohled a pohled ze zadu na dvířka s detailem zámečku dvířek.




Varroa podložka a síto.




Detail česno ze předu a zevnitř.




Pohled na česno a leták.



Sendvičový bok, spojený rybinovým spojem.


Celé dno je plně funkční včetně všech drážek a výsuvů. Uzavíraní dvířek bylo vyřešeno gumičkami, což bylo nejjednodušší řešení, aby se mohlo v co nejkratší době zkoušet. Byly použity 3kg PLA materiálu ale z toho velká část byla znehodnocena, díky zkoušení a nezdarům při zkoušeni vůlí a mezer. Díky tomu se zjistilo mnoho cenných zkušeností. Sila stěn je dostačující a je srovnatelná a někde i převyšuje uteplení samotných nástavků. Bylo použito vteřinové lepidlo.

Velký dík mým klukům a ženě , kteří mi  dno sestavily a podpořili mne radou i pomocí.

Mate-li nějaké cenné rady a postřehy budeme za ně velice vděční, děkujeme. Přejeme příjemný a úspěšný rok 2022.

2 komentáře:

  1. Zdravim. 3D tisk pouzivam na panty, ocka , krmitka, atd. Cele dna delat 3d tiskem je podle me nesmysl. Mam stolarskou dilnu.
    Spise bych zkousel delat kombinaci tisku a drevenych latek. Kde tisky by byly jen napr rohove dily, do kterych by se zasunuli latky, desticky, apod a pojistili srouby.
    Latky bez ruznych falcu a drazek nareze kazdy stolar.
    Neco jako letac tady: https://cults3d.com/en/3d-model/various/prolongateur-entree-de-ruche-pour-socle-nicot
    Jinak preji mnoho zdaru

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj Marku, děkuji za odkazy a za Tvůj cenný názor Také si vše vyrábím ze dřeva, ale nyní nemohu na ruce a tak 3d tisk mi pomáhá ,abych mohl inovovat a zkoušet, a nepropást cenný čas jarních proletů.

    OdpovědětVymazat