čtvrtek 30. června 2011

Divoké včelstvo a pozorování našich čmeláků.

Poprvé jsme mohli pozorovat usazený roj v přírodě a také bydlení čmeláčí rodinky.

Včelky   Minulý týden jsme při práci ,objevili v kamenném zdivu ve starém statku usazený roj včel. Hodnou chvilku jsme s nimi strávili a pozorovali jak prospívají. Byl to hezký pohled. Zajímá nás do dnes jak se mohlo velice vitální včelstvíčko vejít do tak malé skuliny. Je nepochopitelné i jak velká musí být dutina za tou to skulinou ,kterou včelstvo obývá. Je jen škoda ,že nemůžeme použít kameru ,kterou bychom mohli vnitřní prostor prohlédnout.  Byla by to asi hezká podívaná na uspořádání toho to včelstvíčka.

 

Čmeláci   Na jaře jsem chtěl zbudovat i příbytek pro čmeláky. Nezdařilo se. Byl jsem přehlasován rodinou. Stačí nám včelky . znělo rezolutně. Ale jak říká přísloví: Člověk míní .Pán Bůh mění. Co se nestalo paní čmeláčnice ( pro zasmání) si sama našla v jedné ze zdí od chléva skulinku a nastěhovala se tam. No a čmeláci rostli, rostli až dnes jich je pěkná řádka. zatím nás neobtěžují a tak jsou u nás v bezpečí. Jsem na konec rád ,že je mohu kdykoliv pozorovat. je nádherný let těchto hmyzích dopraváků. Snažili jsme se i vypátrat název druhu naších čmelích sousedů.

Zdařilo se jmenují se: (je to náš odhad – budeme rádi ,když nás odborníci případně opraví.)

Bombus terrestris (LINNAEUS, 1758)
čmelák zemní

 

 

Nyní několik fotek včeliček , čmeláků a jejich obydlí. Stojí se pozastavit u fotek  čmeláků, je na nich vidět jak přinášejí pyl, který je potřebný k výchově nové generace čmeláků. Pyl je rouskovaný na zadních nožičkách a vypadá jako malá světlá hrudka.

 

 

 

 

Žádné komentáře:

Okomentovat