středa 6. června 2012

Návštěva u přítele Dostála.

Včelaři se čas od času navštěvuji, aby si mohli vyměnit osobní zkušenosti.

S přítelem Dostálem jsme se seznámili před několik lety. Myslím,že jsme si vzájemně padli do oka, díky tomu jsme se mohli otevřeně bavit o ožehavých problémech, které trápí nejen nás, ale i všechny včelaře.

Přítel Dostal je  výborným včelařem, a stále ještě obhospodařuje několik desítek včelstev, v blízkém okolí svého bydliště v Ústí.

Při poslední návštěvě jsme, probrali problematiku chovu matek a rojivostí. Usuzoval ,že není nerojivých včel, jak jsme prezentovali my, na naší včelnici. Vrtalo nám to hlavou, proč se mu nerojilky vyrojily a až při podrobném prohlížení fotek z jeho stanoviště, jsme odhalili  zajímavý postřeh. Po vykouknutí z okna u nás doma na včelnici a po návštěvě přítele Jirky Láska, bylo vše jasné . Problémem proč se nerojilky rojí, je zásadní problém úlový prostor. To znamená nemá-li včelstvo a matka prostor na kladení a na med, nepomůže ani svěcená voda, aby se včely nevyrojili. Nerojilky jsou včely,které se méně až vůbec rojí, z důvodu určitých zásahu do včelstva a cílenému chovu matek.

Přítel Lásko potvrdil, důležitost prostoru,které má vliv na rojení a produkci medu. Minulý rok dal na nás a zvětšil úlový prostor na dvojnásobek a doslova se mohl koupat v medu, průměr měl asi 59kg na včelstvo. A to včelaří třetím rokem samostatně, ve zděděném hospodářství svého dědečka. Při poslední návštěvě si ,pochvaloval, nerojení a množství medu.

S přítelem Dostálem jsme prodiskutovali i úlovou otázku. Upozornil nás na zajímavé řešení, svého kamaráda ze Rvišt, který používá vícerámkové nástavky. Proto si je zhotovil, jeho jsou na 15 rámku a při naší návštěvě měl včelky na dvou nástavcích, rozdělené na dva prostory mateří mřížkou. Tedy na plodiště a medník. Nechal si je vyrobit na zakázku v Týništi od farmy Luňák.

Nás samotné zajímá, jak včelstvo v těchto nových úlech půjde,a jaké výnosy bude mít.

Pár hezkých fotek ze včelnice výborného včelaře přítele Dostála.

Nový úl, kde nástavek je na 15 rámků.

Přítel včelař Dostal UNO30,4,2012 003Přítel včelař Dostal UNO30,4,2012 007Přítel včelař Dostal UNO30,4,2012 010Přítel včelař Dostal UNO30,4,2012 015

Přítel Dostal, před svými novými úly.

Přítel včelař Dostal UNO30,4,2012 023Přítel včelař Dostal UNO30,4,2012 037

Konvenční úly.

Přítel včelař Dostal UNO30,4,2012 027Přítel včelař Dostal UNO30,4,2012 030

Žádné komentáře:

Okomentovat