Den se krátí a zima se blíží.
V tom to období již včelař má většinu prací za sebou a již zbývá jen léčení. Lečí se varroáza a to léky varidol fum nakapaný na páskách. které se vloží do včelstva a zapálí se. Úl je uzavřen a lék je odpařen. Nebo se také léčí lékem M 1 aer. Toto ošetření se provádí vyvíječem aerosolu.
U nás se provádí jen ošetření páskami a to Varidolem fum.
V sobotu jsme se podivily na proletem včel. A přínosem pylu. zajímavá byla i barva od sírově žluté ,přes tmavě žlutou až k svítivě oranžové. Je to na pokročilou roční dobu s podivem. Ten to jev naznačuje ,přítomnost matky ,a také toho ,že je ve včelstvu plod. Ten byl také viděn a díky teplejšímu podletí včely plodují. Což má za následek větší spotřebu zásob. To nám dělá starost. Nedostatek zásob by mělo za následek padnutí /hladovění/ včelstva.
Na podzim ani v zimě nemá včelař klid. Každý ,kdo včelkám chce co nejvíce pomocí, se snaží vzdělávat a budovat technické zázemí. Opravuje včelnici nebo včelín a jeho Hardware /jak by řekli mladí/ . nebo jako my buduje novou včelnici a úly potřebné k obnově poškozených. konečně je i čas na dokončení krmítek a slunečního tavidla. v neposlední řadě na výrobu a navržení nových úlů a oplodňáčku.
Při výrobě se zapotíme.
Na zahradě nejen včely.
Včelky s pylem.