Pokud včelař začíná měl by si pořídit nový úl.
Pomalu začínáme mít tradici, v pomáhání a zaučování nových včelařů. Nedávno jsme začali se Zdeňkem. Pořídil si dvě včelstva a dva úly. Také k novým úlům i dna ,které jsme navrhli my. Je to úplně nové dno již 5-té generace, které je symbiózou několika již stávajícího dna. A to vše je zakomponováno do našeho starého dna. tím jsme s kloubili několik dobrých řešení v jedno. Již teď jsme zjistili několik neduhů a možných zjednodušení.
Dno. dno má několik samostatných částí. samotné dno, tedy jeho rám. dalšími díly jsou uteplení, síto a podložka na varoázu. Vše tvoří komplet. A pokud se z rámu vše vysune je úl plně přístupný ze spodu úlu.
Po osazení včelstvem, jsme zjistily několik výhod. nejen výborné uteplení. A tím i plné rozplodování matky. také kontrola varoázy. Vše rychle rozebíratelné.
i po přehození nástavku se včelstvo plně rozvíjí. Nejspíš jsem vykročili správným směrem, A nový včelař Zdeněk si toho aspoň zatím pochvaluje. Nové úly opatřil nátěrem OSMO. Dna eternalem na vodní bázi. Včely v červeném úle, při příletu narážejí na dno. nevidí červenou barvu. Je zajímavé ,že profesionální včelaří na to mají různé vysvětlení.
Následují fota:
Již osazené včelstvo. Nový včelař Zdeněk.
Pohled do včelstva. Před a po otočení nástavku.
Před otočením vrchní nástavek a vedle je spodní. Je dobře vidět jeho obsazení.
A pohled na vrchní nástavek(býval to spodní) po týdnu.(pohled na nástavek ze strany očka-tedy obracený než na hoře).
Konečně fotky našeho dna.
Úl medu nepotí., Ale kvalitní úl urychluje a usnadňuje už tak těžkou práci včelařovu.