U přítele Víši jsme objevili zajímavé vylepšení.
Přítel včelař Víšo je přemýšlivý , dlouholetý včelař praktik, který si s každým rád popovídá nejen o včeličkách. Začínal na starých typech úlů. V nedávné době přesedlal a určitě souhlasíte ,že správně , na nástavkové včelaření. Sám si vyrobil nástavkové úly s rámky o rozměru 39 x 24 cm. Profesionál by mohl mít námitky na provedení. Ale mi obdivujeme jeho nasazení, píli a vytrvalost, s kterou se pustil do výroby nových úlů. Vyrobil a nahradil staré již nevyhovující úly. Při výrobě se inspiroval i u nás. Použil i námi odzkoušenou sponkovačku, kterou si pochvaluje nejen za její nízkou cenu, ale také pro její malo váhu a přesnost. Úly vyrobil a osadil včelami.Vyrobil také očka a letáky, které jsme mu doporučily. Souhlasil, že letáčky opravdu pomáhají včelkám a jsou přínosnou součástí nástavků.
Dalším vylepšením ,které převzal ze starých úlů, je malé okénko v zadní části nástavků, kterým vidí do prostoru rámku uvnitř nástavku. Toto okénko má další využití, umožnuje zaklíckování matičky uvnitř okénka a je také díky jemu možné přikrmení pomocí medocukrového těsta.
Pouhým pohledem, zjistí různé nálady ve včelstvu, jako stavbu na rámcích a další.
Druhým zlepšení na které se za mnoho let včelaření pozapomenulo, je odklopitelná střecha.Ta je umožnuje samostatné odklopení každého úlu. Navíc je jí možné výškově přestavovat dle přidávání a odbírání nástavků.
Doufáme, že i vy víte o mnoha různých zlepšení, které jsou k vidění u každého včelaře jen je potřeba se dívat kolem sebe. O těch to zlepšeních by se mělo psát, aby nezapadla, ale mělo by se o nich mluvit. Neboť tato zlepšení nám mohou pomoci a ulehčit včelaření.
Vše co ulehčí ode dřiny je tou správnou cestou.
Celkový pohled na část stanovitě přítele Víša.
Okénko – pohled do nálady včel.
Střecha a manipulace s ní.
Leták.