Při zkoušení PS úlu přítel ing.Smělého jsme přišli na několik nápadů, které vyústily v náš modifikovaný nástavek.
Velice nás trápilo venkovní opotřebení PS úlu, a to i těch co máme určené i jen jako chovné na jednom nástavku. Nejen mechanické opotřebení ale i ptactvo zanechává na těchto úlech své stopy. Vzali jsme náš standardní nástavek a vnitřní palubky s jádrem z polystyrénu, jsme nahradily extrudovaným polystyrénem v tloušťce 3cm. Tím jsme prodloužili životnost venkovního pláště. Stěna z EPS se dá kdykoliv při poškození nahradit jiným pouhým vsazen dílu mezi rámy. Díl drží jen samosvorností. Tloušťka EPS je 30mm a palubky 10mm Což je dle nás již dostačující uteplení na různé zkoušení. Navíc takovýto nástavek snese hrubší zacházení, kterého je ve včelařeni požehnaně. Výhodou o proti 3 cm úlům s vnitřní palubkou, je nenasákavost vnitřní stěny, a lepší tepelný komfort včel. Na víc nedochází k nesmyslnému navyšování různých velikostí úlu na včelnici a jejich nekompatibilitě. Což vždy shledáváme jako špatné.
Strůpek je uteplen 8cm PS a je vložena na nástavek na folie. Folii je vhodné uprostřed podložit lištičkou,aby se folie vypla a uteplení plně dolehlo na ní.
Samozřejmě je lepší než tl. uteplení EPS 3 cm dodat v tl. 7 - 8 cm PS a vy laminovat, v tom případě tu je vyroben obdobný úl podle ing.Smělého, jen je pevnější a vyhneme se jeho možným poškozením. Za to to upravení,bych se i přimlouval pokud začínáme včelařit a nemáme na včelnici, již některý systém úlů. Nezapomeňme ,hlavně na potřebu jeřábu nebo zvedáku, neboť silně uteplený úl je neforemný a těžký.
Pohled na včelstvíčko a fotky modifikovaného nástavku.
Usazování oddělku do modifikovaného nástavku
Pře zazimováním.
Včelstvíčko po zimě.
Nakonec zde uvádíme zkušenosti s Epoxi 1200 – kterou přítel ing. Smělý využívá na laminování: http://www.mo-na-ko.net/clanky3/123_Epoxyd/clanek.htm