Opravdu zajímavá a poučná návštěva.
Každoročně navštěvujeme na dušičky hroby našich předku. Jezdíme do Klášterce nad Orlicí, kde jsme se setkali již před 10 lety se zajímavým včelařem přítelem Vítkem.
Nejdříve jsme je-li na hroby a s dětmi jsem prošel louky kolem hřbitova ,kde jsme obdivovali mnoho hezkých květin i hub.
Na květinách byli občas včelky a to určitě z nedalekého včelína přítele Vítka. Jenom se nám je nepovedlo vyfotit, protože byli plaché a hned vzlétli. Tak aspoň par fotek hmyzu a samotářky.
Také bylo vidět mnoho lučních koníku.
Včelín přítele Vítka v dáli.
Letos jsme přítele Vítka také navštívily a popovídali jsme s ni o včelaření a jeho krásách. Výnos medu v teto horské vesnici, kde počasí je většinu roku hodně drsné, byl letos nižší ale i tak dosáhnul cca 16 kg na včelstvo. Vítek obhospodařuje 9 včelstev v jednoduchých úlech s jednoduchou dřevěnou úlovou stěnou o tloušťce 4 cm, na rámkové míře 39 x 24. Nyní pracuje na nových úlech a to již opravdu neuteplených jen s jednoduchou stěnou a tloušťce cca 16 mm. Zarazilo nás to, ale vysvětlení bylo logické. Stávající úl je těžký a uteplení není tolik potřeba neboť má včelstva v prosluněném a tepleném včelíně, kam nefouká a který je každým slunečním paprskem prohříván
.
Již mnoho let lečí svá včelstva nejen konvenčně varidolem a gabonem ale také kyselinou mravenčí. A také díky dodržování vše pravidel správného léčení se u něj nevyskytl vetší výskyt varroazy. Vždy jen do desítek kusů při fumigaci. K léčení využívá gabonových dýh, které namáčí do kyseliny mravenčí a tu vloží do dna úlu.
Překvapilo mě, že i on se snaží obměňovat plasty na tolik, aby v úlech a ve skladě souší měl maximálně žemlové barvy plásty. Jak sám říká je to hlavně kvůli ,ozdravění včelstev ,kde se v takových plastech nedrží nemoci a nečistoty. Sám jsem tomu rád, že se názory včelařů takto mění a určitě je tomu k lepšímu.
Vyprávěl nám ještě mnoho zajímavého a jeho povídaní naslouchal i nás malý Vítek, který se neohroženě koukal na vyletující včelky.
Závěr byl poetický ukázal nám jeho tajné místečko hned nad včelínem, kam si chodí odpočinout a načerpat nové síly pohledem na krajinou. která i v tom to období podzimu je krásnou.
Přejeme příteli Vítkovi mnoho hezkých chvil v jeho včelaření a snad se zase u něj někdy sejdeme.
Přítel Vítek, který nás hezky přivítal.
Prohlídka včelina.
Nástavky a dno
Mateří mřížka v rámku.
Úly utepluje obalem od cukru.
Oplodňáček i s krmítkem a průhlednou destičkou.
Ventilace oplodňáčku při loupeži nebo při nuceném věznění. Plastová vložka
Chov matek. Nakup matek od spolehlivých včelařů. Včelařky.
Mala sekce na převoz a přidání matky. Tu vloží na okraj úlu a počká až ji přijmou.
Spad varroazy po fumigaci.
Sklad souší, dílnička přítel Vítek a naše malinký synek Vítek. To je tu najednou Vítku.
Každý poctivý včelař si dělá záznamy.
Pohled na včelky a včelín.
Místo a vyhlídka přítele Vítka. I náš malí Vítek si odnáší něco pro potěšení.
Až k domu se odváží srny.
A nakonec jsme stejně ulovily několik fotek včeliček na květech a to hned pod včelínem.