Polámal se mraveneček ví to celé údolí.
Na procházkách v našem oblíbeném lese, jsme narazily v letě na jednotlivá mraveniště. Která se pomalu rozrůstala, až vznikla úplná sídliště, města mravenců.
Na podzim již slunečné straně byly celé obsazené mravenčími koloniemi. Člověk dřevorubec napomohl těžbou dřeva oslunit celou jednu část straně údolí, a ta se stala útočištěm jednoho druhu mravenců.
Je nádherné postupem času sledovat jak se straně mění. počet mravenišť se stále zvyšuje a napočítali jsme jen na této straní asi 27menších i velikých mravenišť. V okolí ovšem stále žije několik menších osídlí ,odkud sem na straně asi přišly.
Kdo si myslí, že mravenci nemají nic společného s našima včelkami? Mílí se, vezte že mravenci chovají mnoho druhu mšic, pro jejich sladkou šťávu. Které včelaři říkají medovice, a včelky jí sbírají. Jak je příroda protnuta, a spojena v jeden krásný celek.
(nejspíše se jedna o druh Formica polyctena – nejběžnější z naších lesních mravenců. Až se stovkami matek v jedné kupě. Ochrana je v udržení oslunění a krytovaní proti divokým prasatům a také v odstraňovaní plevelů kolem kup. Pak se jim daří. také se mohou přikrmovat medem a trubčinou. viz RNDr. Roman Linhart).
Nemohu veřejně toto nádherné místo popsat ,aby nemohlo být náhodně poškozeno. Tak Aspoň několik fotek.
První mraveniště, takové da se říci matečné.
Rozeseté mraveniště po okolí, nad stráněmi.
Slunečné stráně.
Malá část strání s vyznačenými mraveništi pro lepší orientaci.
Nejen práci je živ člověk ,ale i krasou kolem něho.