Chovu matek se věnujeme hned od prvního roku , kdy samostatně včelaříme. Nejdříve jsem se naučil obyčejný obloukový podřez a později využívaní a vyřezávání rojových matečníku. Vyřezávání jsem prováděl do trojúhelníku, kdy matečník byl ve středu trojúhelníku.
Až v dalších letech jsem přešel na opravdové přelarvování za pomoci lžiček. Vystřídal jsem mnoho druhu lžiček, Až jsem se seznámil, díky odborným překladům s čínskou lžičkou. Mluvilo se o ni v superlativech. a tak jsem ji sehnal, už ani nevím u kterého internetového prodejce. Ale od té doby jsem již lepší lžičku nesehnal.
V odborných překladech v článku rozděleném na tři díly, jsem se dočetl, že jí vyvinuly hlavně pro přípravu matečníku na těžbu Mateří kašičky. Až později jí dopracovali do dnešní podoby. Díky ní dosahuji neuvěřitelné produktivity práce.
První larvení bylo na draka, nedařilo se mi larvičku nabrat, ohýbal se mi jazýček, a asi po deseti minutách jsem ji zahodil do trávy. Sedl jsem si na úl, a přemýšlel jsem co mne to zase napadlo koupit. Odešel jsem ze včelnice, ale nedalo mne to a šel jsem pro překlady a znovu jsem je četl. Věta ,kterou jsem jistě četl i předtím ale unikla mi-zněla asi tak to- lžička se drží úplně jinak než držíte pero, je to specifické a je zapotřebí si tohoto osvojit. otočil jsem se na podpatku a uháněl jsem jí v trávě vysoké pokolena najít. s odhodlaním to nevzdat. Když to umí oni, proč by ne já.
Larvil jsem několik minut a na správné držení jsem nakonec přišel. Během několika larvení jsem se zdokonalil a dnes mohu tvrdit je to MOJE lžička, A jedná se asi o jednu z mala opravdu podařených věcí z Číny v poslední době.
Chovný rámek, lžičky a chovná matka.(k porovnání čínská a česká lžička).
Přesun vajíček.
Šup a vajíčko je tam.
Video: První pokusy s přelarvováním čínskou lžičkou.
Video: Přesun vajíček čínskou lžičkou.
Chov matek je poezii Včelaření.