Nedávno jsme jeli autem s přáteli včelaři a nevěřili velikosti včelstev.
Dnešní včelaření je jiné než před desítky let. Změnily se zásady včelaření s příchodem nástavkového včelaření. Tím přišli i diskuze o mateří mřížce , o uteplené a neoteplené stavbě a také o uteplených a neoteplených úlech. Mnohé jsme odzkoušeli a tím jsme si mohli i udělat názor.
Naše včelaření vychází z různých poznatku ,které jsme získali radami, zkušenostmi, omyli a také četbou literatury a to soudobé i hodně staré až prastaré. Následující věty si myslíme , že povedou k velkým polemikám a diskuzím. Věříme v jedno a to že praxe u včel je neopakovatelná a nepřenosná, lze ji jen napodobit a to lépe nebo hůře. Proč si to myslíme? Každé stanoviště má své, jak snůškové tak i povětrnostní podmínky. To nemluvě o úlovém hardwaru čí kmenu použité matky, která má své vlastní vlastnosti. Uznáte ,že je to mnoho proměnných,které závisejí na mnoha podmínkách. Ukončili bychom to asi tak to – neporovnávejme, nechlubme se ,ale pomáhejme si jak jen to je možné.
Následující fota jsou jen z jednoho komínového úlu, ve kterém není mateří mřížka.
Celkový pohled na včelstvo. Pohled do podmetu a vysedání včel v něm.
Postupné rozebírání úlu s ukázkou co obsahuji jednotlivé podlaží – nástavky.
Pátý nástavek obsahuje již zavíčkovaný med,minimálně z jedné třetiny.
Čtvrtý nástavek obsahuje plásty s medem teprve připravený na zavíčkování.
Třetí obsahuje nektar přeměňovaný na med a plodovou hlavu.
Druhý nástavek obsahuje krajní plásty medu a jinak plodový střed. Také samotnou matku,která zde ploduje.
Matka přebornice jak kontroluje svou práci.
První nástavek je patou plodu a také místem nárazové zásobárny nektaru při snůšce.
Číslováni fotek nemusí odpovídat postupným číslům, protože byl úl focen ,jak při rozebíráni tak i při uzavíráni a jsou vybrána ostřejší fota.
Doufáme ,že jsme udělili za dost všem zvědavým přátelům včelařům, kteří chtěli znát uspořádání úlového prostoru a jeho obsednutí .
Žádné komentáře:
Okomentovat