Ale na začátku to bylo obracení.
Chovu matek se věnuji od začátků samostatného včelaření. Vyzkoušel jsem mnohé systémy až jsem došel k názoru, že je potřeba si vytvořit svůj, který bude více šetrný ke včelím královnám a snadno se bude obhospodařovat.
Základním poznáním je, že matce vyhovuji rámky úzko vysoké, a také s dobrým osazením včelami. Proto jsem volil náš Adamcův rámek , který mám na včelnici ve svých úlech. Ale ten široko nízký, proto jsem na dobrou radu od přítele včelaře Jílka přepůlil rámek 39 x 24 na polovic a osadil patníky. To jsem hned zavrhl. neboť mne to nevyhovovalo , z důvodu problému s výrobou a osazovaní pantíku, které neměli dostatečnou kvalitu. proto vzniknul půl rámek s drážkami a čípky. až později jsem se dověděl že tento systém je již používán přítelem chovatelem Sedláčkem.
S výrobou pul rámků se ukázala další úskalí, jako to největší kolik těchto pul rámků je třeba pro včelky a odchov matek. Kolik rámečku je potřeba nezazimováni, a podobně.
Během následující let jsme zkoušely oplodňáčky Dvou , tři čtyř a šesti rámečkové. Ale také chovné stanice s 10 až 16 rámečky vedle sebe na studenou stavbu. Osvědčily se mě nejvíce 6ramečkove oplodňáčky(ve světě užívané jako MINI plus. A chovná stanice s nástavky po 10-12ramečky ve dvou až třech nástavcích.
Pro vyzimovaní je vhodná velikost čtyř až šesti rámečky. kdy u těch menších je potřeba během časného jarního rozvoje vyměnit jeden až dva rámečky se zásobami. u šesti rámečkových toho není potřeba.
Také jsem odzkoušel i sestavu jako u největšího ukrajinského chovatele matek. vice nástavkovém zimovaní jen po šesti rámcích v jednom nástavku. Na zimovaní postačují dva takovéto nástavky, a případný jeden nebo dva rámky se zásobami pro případ jakéhokoliv problému se zásobami.
Vše pro děti.
Mám několik dětí a tak jako každý táta se snaží, svým dětem vštípit to co umí sám. Proto použití těchto úlečků pro děti bylo již třešinkou na dortu. Odzkoušeli jsme několik výrobních postupu. Nakonec jsem se obratli zase k výrobě ze styroduru, kde tento úlek si jsou schopni děti vyrobit sami, a také ho plný medu uzvednou.
Tento rok mne oslovily z vedlejší okresního města církev JB, která začala chovat včelky, chtěli poradit. Při návštěvě viděli male chovné ulky a jejich možné užití u dětí. A proto chtěli abych jim v tom pomohl a ukázal včelaření a výrobu těchto ulečků.
Budoucnost ukáže, jak se osvědčí i ve větším užiti těchto ulků pro dětské včelaříky.
Nyní několik fotek videi s výroby a ze včelaření našich ratolestí. Včetně chovu matiček.
Vítek 5.
Naš nejmenší Šimonek 2 a Vojtík 8.
Natírání nových nástavků.
Jedna ze dvou včelnic přítel Tíška 5 určená na chov matek.
Matečné včelstvíčko.
Tíškovo značení trubce. Vojtik, ale měl v ruce značenou matku už v roce. Najdete fotku na http://dobravcela.cz/medabeda/znaceni.html úplně dole.
Jistě za všechny přejí Mnoho úspěchu ve včelaření, moji malí včelařící.
Příště: Dna k ulečkům a jejich výroba.